Hemoroidy a Rak Jelita Grubego


Hemoroidy potocznie nazywane jaki żylaki odbytu są jedną z najpopularniejszych chorób, szczególnie u ludzi w wieku dojrzałym. Wstyd jaki towarzyszy tej chorobie sprawia, że większość osób nie udaje się z nią do lekarza. Hemoroidy ze względu na objawy są często mylone z rakiem jelita grubego. Jakie objawy powinny nas niepokoić, jakimi objawami powinniśmy się zainteresować oraz jak rozróżnić rak jelita grubego? Poniżej przedstawiamy typowe objawy hemoroidów.

Hemoroidy a rak okrężnicy – objawy

Najpopularniejszymi objawami hemoroidów jest pieczenie odbytu oraz widoczne ilości krwi w kale lub na papierze toaletowym. Często spotyka się również, że osoby które chorują na hemoroidy odczuwają niepełne wypróżnienie. Mimo, że choroba hemoroidalna jest niezwykle uciążliwa, to jednak jest w miarę bezpieczna. Całkowicie inaczej wygląda sprawa w przypadku raka jelita grubego. Jakie zatem są objawy raka jelita grubego?

Objawy raka jelita grubego

hemoroidy a rak jelita grubegoObjawy raka jelita grubego możemy podzielić w zależności od położenia choroby. Rak jelita grubego, który rośnie na początku jelita jest najpopularniejszych miejscem tego schorzenia. Ten rodzaj nowotworu możemy zdiagnozować po powiększającym się guzie, który rośnie w kierunku światła. Drugim objawem w przypadku innego rodzaju raka jest anemia, czyli niedokrwistość. W tym przypadku również znajdujemy krew, która w przeciwieństwo do hemoroidów jest zdecydowanie ciemniejsza niżeli przy żylakach odbytu. Ostatnim etapem choroby jest rak w końcowej części jelita grubego, który rośnie w sposób zmniejszający prześwit w jelicie. Najczęściej chory na ten rodzaj nowotworu miewa często zaparcia oraz biegunki. W tym przypadku krew jaką widzimy w kale przypomina krew jaką mamy w przypadku hemoroidów.

Hemoroidy czy rak jelita grubego?

Hemoroidy lub rak jelita grubego przejawiają się podobnymi objawami, ale w przypadku często występujących zaparć czy biegunek, dodatkowo anemii oraz szybko zrzucanie na wadze oraz krew w kale jest sygnałem, który nie możemy bagatelizować! W każdym przypadku konieczne jest zdiagnozowanie problemu oraz podjęcie odpowiedniego leczenia. Nie ważne czy ma to być leczenie raka jelita grubego czy hemoroidów!

Hemoroidy i rak jelita grubego – jednocześnie?

Hemoroidy oraz rak jelita grubego mogą współistnieć ze sobą jednocześnie, a ich objawy mogą nakładać się na siebie. Nie ważne czy to hemoroidy czy rak jelita grubego, ważne, aby każdy przypadek diagnozować i podejmować działania leczenia. W grupie osób szczególnego zagrożenia są nie tylko osoby starsze, ale również te u których w rodzinie odnotowywano przypadki raka jelita grubego lub hemoroidów.